دسته بندی ها


بازديد سايت
افراد آنلاين : 5
بازديد امروز : 925
بارديد ديروز : 1,349
بازديد کل : 4,744,019

تبليغات
قیمت هتل مشهد لباس مجلسی
راهکار برای داشتن رابطه‌ای محکم‌تر و خوشایندتر در زندگی زناشویی

گوش کنید، با همه وجود‌
 
اگر به حرف‌های شریک‌تان به عنوان یک سخنگوی ارزشمند و قابل احترام گوش کنید، فکر نمی‌کنید که این هدیه‌ی بزرگی برای او است؟
 
ذهنیت مثبتی داشته باشید
 
به عقب برگردید و به اتفاقات خوب در رابطه فکر کنید و از مسائل جزئی و بی‌خود بگذرید.
 
نیازهای شریک‌تان را در اولویت قرار دهید
 
سعی کنید اصلاً حرفش را قطع نکنید و بگذارید اول او حرف بزند، این یعنی که به او احترام می‌گذارید و نیازهای او برای شما در اولویت است.
 
برای کارهایی که انجام می‌دهد ارزش قائل باشید 
 
از ترفند «او می‌داند که من از آن مسئله خبر دارم» دیگر استفاده نکنید. در هر حال این را به او بگویید.
 
در جملات‌تان از «من» استفاده کنید
 
به جای صحبت کردن با حالت تهاجمی که پر از «تو» است، سعی کنید برای ابراز حس واقعی‌تان بیشتر از «من» استفاده کنید.

 


کدوم ازدواج باعشق همراه است؟

عشقي كه با ازدواج همراه است، مشخصاتي دارد كه با هر نوع عاطفه، دوست داشتن يا حتي عاشق شدن ديگري متفاوت است. عشق در ازدواج به رشد فردي منجر ميشود. بلوغ را در پي دارد و با همراهي يك فرد ديگر، شما را به كمال انساني ميرساند. در اين مطلب 9 واقعيت مهم را درباره عشق و ازدواج براي شما ميگوييم كه هر فرد بالغي در آستانه ازدواج بايد از آنها مطلع باشد و ببينيد آيا در خودش چنين واقعيتهايي را ميبيند.
 

 1) روابط موفق با يافتن يك فرد مناسب و شايسته آغاز نميشوند، بلكه با مناسب و شايسته بودن خود فرد آغاز ميشود. اطرافيان شما آينهاي از خود شما هستند. اگر اطرافيانتان را نميپسنديد، بدانيد كه خود واقعيتان مطلوبتان نيست. اگر به دنبال همسري قدرتمند و بالغ هستيد، بايد خودتان فرد بالغ و مستقل و توانمندي باشيد. اگر به دنبال فردي صاف و پاك ميگرديد، بايد ابتدا صافي و پاكي را در خودتان ايجاد كنيد.

2) گاهي، فردي كه مجذوب او ميشويم، كسي است كه ما هميشه آرزو داشتهايم شبيه او باشيم يا در رابطه با گذشته خود قادر به حل، كنار آمدن و يا دستيابي به آن نبودهايم. ازدواج با چنين فردي، سرنوشت خوبي ندارد. چرا كه جذب شدن افراد متفاوت به هم، پس از مدتي كسالت بار ميشود و از سوي ديگر، يك طرف رابطه از اين كه مدام به طرف ديگر سرويس دهد و كمبودهاي او را برطرف كند خسته خواهد شد.

3) شايد برخي افراد به دليل رفع نيازهاي مادي يا جنسي كنار يكديگر زندگي كنند اما واقعيت آن است كه افراد بطور ناخودآگاه وابسته فردي ميشوند كه نيازهاي احساسي آنان را ارضاء ميكند. بنابراين، در انتخاب همسر، كسي را پيدا كنيد كه شما را به لحاظ فكري، حسي و عاطفي سيراب ميكند. شيفتگي و عاشقي يك نوع وابستگي است. بنابراين براي اينكه فردي را شيفته خود كنيد، بكوشيد نيازهاي احساسي و معنوي او را برآورده سازيد.

4) تنهايي و عزت نفس پايين، دو عامل بسيار تاثيرگذار هستند كه بسياري را بر آن ميدارد كه در يك رابطه ناسالم وارد شوند يا بمانند. اين افراد تصور ميكنند يك رابطه ناسالم بهتر از فقدان رابطه و تنهايي است. اما واقعيت اين است كه آسيبهاي ماندن در يك رابطه سرد، كسالت بار، معيوب و يك طرفه، بسيار بيشتر از تنهايي است.

5) زنان عمدتا مجذوب مرداني ميشوند كه قدري تودار و خوددار باشند، خود را نيازمند و وابسته زن نشان ندهند و از نظر احساسي كمي دور از دسترس به نظر برسند. اما اين فقط در ابتداي رابطه معنا دارد. در زندگي مشترك، نياز به نزديكي عاطفي و محبت ديدن و محبت كردن وجود دارد. با تمام اين داليل، يك نكته هميشه ثابت است. هيچ زني از مرد ضعيف، وابسته، ناتوان، بيتكليف و التماس‌كننده خوشش نميآيد. در واقع آنها از مردهاي فاقد اعتماد به نفس، وابسته، مردد، بدون برنامه، غير ماجراجو و ترسو گريزانند.

6) به همان نسبت، مردان هم جذب زناني ميشوند كه درجاتي از استقلال احساسي و فكري را از خود بروز ميدهند. اما زن زيادي مستقل، زني كه لجباز و يك دنده باشد و حرف حرف خودش باشد يا خود را از مرد جماعت بينياز نشان دهد، به هيچ عنوان مطلوب مردها نيست. زناني كه در عين زنانگي، تعقل و استقالل، به مردشان تكيه مي‌كنند و به او فرصت ميدهند هدايت قايق زندگي را به دست بگيرد، همان زناني هستند كه مردها دوست دارند براي همه عمر، در كنارشان باشند.

7) معموال افراد، خواهان چيزي هستند كه نميتوانند داشته باشند. بنابراين خود را كامال در اختيار كسي قرار ندهيد. در همان ابتداي آشنايي تمام اطالعات شخصي، دانش، استعدادها و عشق خود را براي همسر آيندهتان آشكار نسازيد. اجازه دهيد، او ذره ذره شما را كشف كند. در دوران نامزدي يا آشنايي، تمام وقت خود را به شريك زندگيتان اختصاص ندهيد. بگذاريد وقتي هم براي دلتنگ شدن بماند.

8) ازدواج به ما كمك ميكند تا به بلوغ هيجاني و اجتماعي برسيم. در واقع، ازدواج بيشتر از دستاوردهاي مادي، دستاوردهاي روحي دارد و كيفيت رفتارهاي شما را بهبود ميبخشد.

9) شما جزو اصلي هر رابطهاي هستي. بنابراين هرگاه ميخواهيد يك رابطه سالم و محبتآميز با ديگران داشته باشيد، اول بايد با خودتان رابطهاي سالم و محبتآميز برقرار كنيد و اين امر ميسر نميشود مگر با كشف و شناخت »خود اصيل« و »خود حقيقي«تان. خودتان را دوست داشته باشيد تا بتوانيد ديگران را دوست داشته باشيد. به خودتان احترام بگذاريد تا بتوانيد به ديگران احترام بگذاريد. اگر اين خصوصيات يا تعدادي از اين خصوصيات را شما و يا شريك زندگيتان دارد، ميتوان گفت كه ازدواج شما، با »عشق« همراه است.

نویسنده: دکتر پروانه صفایی مقدم

 


رهایی از خستگی های دوران بارداری

خستگی در سه ماهه اول بارداری امری طبیعی و بسیار شایع است و حتی ممکن است تا آخر حاملگی ادامه داشته باشد.

,دوران بارداری,خستگی های دوران بارداری ,سختی های دوران بارداری ,[categoriy]
 رهایی از خستگی های دوران بارداری

 

خستگی در سه ماهه اول بارداری امری طبیعی و بسیار شایع است و حتی ممکن است تا آخر حاملگی ادامه داشته باشد.

به گزارش نیک صالحی به نقل از جام نیوز ؛ بارداری، فشار مضاعفی بر بدن وارد می کند و می تواند با خستگی بسیار همراه باشد. بسیاری از زنان باردار، قبل از افزایش وزن، دچار این خستگی می شوند.

علل بروز خستگی در بارداری چیست؟

- تغییرات هورمونی و افزایش هورمون پروژسترون در دوران بارداری، باعث این خستگی می شود.

- اگر شب ها احساس ناراحتی کنید و یا مرتب به دستشویی بروید، خواب کافی نخواهید داشت و این هم یکی از دلایل خستگی بارداری می باشد.

- حالت تهوع و استفراغ در دوران بارداری، انرژی بدن شما را می گیرد و خسته می شوید.

- ممکن است در مورد بارداری خود، اضطراب داشته باشید و خسته شوید.

- اگر غمگین، ناامید و افسرده باشید، در طول روز خسته و خواب آلود خواهید بود.

- کمبود آهن در طی بارداری و کم خونی ناشی از آن باعث خستگی می شود. برای بررسی کم خونی در بارداری، پزشک برای شما آزمایش خون خواهد نوشت.

چقدر احساس خستگی طول می کشد؟

طول مدت احساس خستگی در هر خانم بارداری متفاوت است.برخی افراد در سه ماهه دوم دچار خستگی می شوند و این احساس در ماه هفتم بارداری کاهش می یابد.در سه ماه دوم شما افزایش وزن زیادی دارید و دچار کمردرد، ترش کردن غذا، گرفتگی پا و یا سندرم پای بیقرار می شوید، جنین در داخل رحم حرکت می کند و مکررا نیاز به تخلیه ادرار دارید، بنابراین نمی توانید شب ها به راحتی بخوابید.

چه باید کرد؟
- زودتر از معمول به رختخواب بروید.در طول روز مقداری چرت بزنید. حتی یک چرت کوتاه 15 دقیقه ای می تواند مفید باشد.اگر سر کار می روید، می توانید مدتی سر خود را بر روی میز قرار داده و استراحت کنید.

- برنامه خود را منظم کنید.
برنامه های غیرضروری را ترک کنید.اگر شما بیرون از منزل کار می کنید، ساعات کاری خود را کاهش دهید و یا در خانه کار کنید.گاهی کار خود را تعطیل کنید و به سر کار نروید.اگر فرزند کوچک دیگری هم دارید، او را به فرد دیگر یا پرستار بسپارید و به خودتان کمی استراحت بدهید.

- محل خواب خود را مرتب کنید.
با شکم بزرگ، مثانه پر و ناراحتی های دیگر، خوابیدن مشکل می شود. برای خوابیدن به یک طرف دراز بکشید.
چهار بالش تهیه کنید. یک بالش زیر سر خود بگذارید، یک بالش بین زانوهای خود قرار دهید، یک بالش را در گودی کمر خود بگذارید و یک بالش دیگر را زیر شکم خود قرار دهید (این تصویر بالش مخصوص خواب در دوران بارداری را نشان می دهد).

- خوب غذا بخورید.
یک رژیم سالم شامل: سبزیجات، میوه ها، نان و غلات سبوس دار، شیر کم چربی و گوشت بدون چربی است.

- آب بدن را حفظ کنید.
از نوشیدن قهوه دوری کرده و به مقدار مناسب آب بنوشید. از دست دادن آب بدن برای همه به خصوص برای زنان باردار خطرناک می باشد.آب کافی بدن از خستگی و یبوست جلوگیری می کند و علاوه بر آن، ورم دست ها و پاها را کم می کند.اگر در شب ها دچار تکرر ادرار می شوید، از نوشیدن مایعات چند ساعت قبل از خواب دوری کنید.

- هر روز کمی ورزش کنید.

ورزش در حد متوسط مانند: پیاده روی کوتاه و یا شنا کردن می تواند احساس خوبی به شما دهد.

ورزش باعث آزادسازی هورمون اندروفین و ایجاد شادابی و خوشحالی می شود.

ورزش همچنین باعث افزایش گردش خون می شود.

هشدار
اگر در اثر خستگی مفرط، توانایی انجام کارهای روزانه را نداشتید، بهتر است هر چه زودتر به پزشک خود مراجعه کنید.

 


روش جلوگیری از بارداری به صورت فوری و اورژانسی

در صورتی که شما از هیچ روش جلوگیری استفاده نمینمایید و مقاربت پیش بینی نشده ای داشته باشید میتوانید از روش زیر بهره جست (این روش برای خانم های محترم میباشد

,جلوگیری از بارداری.بارداری.سقط جنین.بچه دار شدن.قرص های ضد بارداری.روش های ضد باداری.بارداری.از کجا بفهمیم بادار هستیم.,[categoriy]


در صورتی که شما از هیچ روش جلوگیری استفاده نمینمایید و مقاربت پیش بینی نشده ای داشته باشید میتوانید از روش زیر بهره جست (این روش برای خانم های محترم میباشد:
قرصهایی ساخته شده اند که درصورتی که درعرض ۷۲ ساعت (سه روز) پس از مقاربت خورده شوند می توانند از بارداری جلوگیری کنند. این قرصها اصطلاحا به نام قرص صبح روز بعد (Morning after pill) معروف می باشند . این قرصها بعلت داشتن مقادیر زیاد هورمون ، اثر ضد بارداری خود را اجرا می کنند . درصورتی که این قرصها بعد از مقاربت ، هر چه سریعتر خورده شوند(مخصوصا در ۲۴ ساعت اول) اثر بیشتری خواهند داشت.

امکان استفاده از قرصهای ضد بارداری دیگر در صورت عدم دسترسی به قرصهای “صبح روز بعد”
* می توان بعد از انجام مقاربت ، دو قرص اچ دی HD را باهم خورد و سپس ۱۲ ساعت بعد ، دوقرص دیگر اچ دی HD نیز خورده شود . این چهار قرص حتما باید در عرض ۷۲ ساعت بعد از مقاربت خورده شوند . هرچه زودتر این قرصها خورده شوند، تاثیر آنها بیشتر خواهد بود . عوارض جانبی این قرصها عبارتنداز: تهوع ، استفراغ ، سردرد ، حساس شدن پستانها ، سرگیجه ، احتباس مایعات در بدن و خونریزی های نامنظم . این عوارض جانبی معمولا بعداز یکی دو روز از بین خواهند رفت . با خوردن این قرصها همراه با غذا و یا مصرف داروهای ضد تهوع ، می توان از احساس تهوعی که خوردن این قرصها ایجاد میکند کم نمود . در صورتی که در عرض یکساعت که قرصها را مصرف نمودید ، استفراغ کردید ، باید دوباره قرصها را بخورید.
* می توان از قرصهای ال دی LD هم استفاده نمود – اما باید در هر بار ۴ عدد قرص خورده شود (مجموعا هشت قرص خورده می شود).
مزایای استفاده از روش اورژانسی جلوگیری ازبارداری
مزایای این روش عبارتند از:
* می توان بعد از مقاربت از آن استفاده نمود
* استفاده از آنها آسان است
* از قرصهای معمولی جلوگیری از بارداری می توان استفاده کرد
* اشکالی در بارداری های آینده ایجاد نمی کند.
معایب استفاده از روش اورژانسی جلوگیری ازبارداری
معایب این روش عبارتند از:
* دارای عوارض جانبی مثل تهوع می باشد
* باید حتما در طی ۷۲ ساعت بعد از مقاربت استفاده شود
* از بیماریهای عفونی مقاربتی مثل ایدز جلوگیری نمی کند
* از این روش فقط در موارد اورژانسی و اضطراری باید استفاده شود و نباید به طور دائمی از آن استفاده نمود

 


تست: آیا شما شوهر خوبی داری؟

روابط بین همسران یک جریان پویاست و مدام تغییر می کند؛ به همین سبب حتی بهترین رابطه ها هم به مراقبت و پرستاری نیاز دارد و بهتر است هر چند وقت، مورد ارزیابی قرار بگیرند.

فراوری:ه. منفرد -بخش خانواده ایرانی تبیان

,شناسایی شوهر خوب, پیدا کردن مرد زندگی, ویژگیهای شوهر خوب,عشاق موفق

دکتر «جان» و دکتر «جولی گاتمن» که از پیشگامان علم مشاوره ازدواج در سطح جهانی هستند دریافته اند یکی از مهم ترین عوامل موفقیت بین زوج ها، کیفیت روابط دوستانه و میزان شناختی است که از یکدیگر دارند. از این رو، سوال مهمی که شما به عنوان یک شوهر باید از خودتان بپرسید این است که تا چه حد درباره همسرتان و روحیات درونی اش شناخت دارید؟ آیا او را آن قدر خوب می شناسید که بتوانید ادعا کنید حتی بهتر از خودش او را می شناسید؟

آزمون پیش رویتان به شما خواهد گفت که چقدر برای همسرتان، شوهر خوبی هستید.

به ۲۵ سوال آزمون با «بله» یا «خیر» جواب دهید.
۱- در پایان یک روز کاری، وقتی خانمم را می بینم با تمام وجود از دیدن او خوشحال می شوم.
 ۲- من دوست های زیادی دارم اما علاقه من به خانمم بسیار بیشتر است و قابل مقایسه با آن ها نیست.
۳- این روز ها دقیقا می دانم که خانمم با چه مشکلاتی رو به رو است و چه مسائلی باعث ایجاد اضطراب و استرس در او شده است.
۴- اسم بعضی افرادی را که این اواخر باعث ناراحتی همسرم شده اند، می دانم و از دلایل ناراحتی همسرم از آن ها آگاه هستم.
۵- می توانم چندتا از آرزوهای بزرگ همسرم را خیلی شفاف توضیح بدهم.
۶- من می توانم درباره اینکه فلسفه همسرم از زندگی چیست و چه دیدگاه هایی برای موفقیت در زندگی دارد، صحبت کنم.
۷- می توانم اسامی اقوامی را که همسرم کمتر از آن ها خوشش می آید و تمایل کمتری به رفت و آمد با آن ها دارد، نام ببرم.
۸- احساس می کنم همسرم به خوبی مرا می شناسد و با تفاوت سلیقه هایمان آشنایی دارد.
۹- من عاشق صحبت کردن با همسرم هستم و واقعا از این کار لذت می برم.
۱۰- من به همسرم هم در جمع های عمومی و هم در روابط بین فردیمان احترام می گذارم.
۱۱ - ارتباطم با خانمم سرشار از شوق، شور و هیجان است و این تفکر را غلط می دانم که عشق به مرور زمان تکراری می شود.
۱۲- تا آنجایی که از صحبت ها و رفتار همسرم متوجه شده ام او در مجموع، شخصیت مرا دوست دارد و اخلاق هایم را می پسندد.
۱۳- موسیقی ها و فیلم های مورد علاقه همسرم را می شناسم و می توانم بعضی از آن ها را نام ببرم.
۱۴- ابراز عشق، محبت و تمایل نسبت به همسرم، یقینا بخش مهمی از ارتباطمان را تشکیل می دهد.
۱۵- زندگیمان در حوزه روابط زناشویی، معمولا بی مشکل و رضایت بخش بوده است.
۱۶- هر روز حداقل یک ربع با خانمم در جایی که دیگران حتی فرزندانمان مزاحممان نشوند، صحبت می کنم.
۱۷- همسرم یکی از بهترین مشاوران من برای تصمیم گیری های مختلف است و به اظهار نظر هایش احترام می گذارم.
۱۸- در طول روز و در زمانی که درگیر کار هایم می شوم، حداقل یک بار با تماس تلفنی یا ارسال پیامک حال او را می پرسم.
۱۹- وقتی از همسرم دور هستم، معمولا خوش بینانه و عاشقانه درباره او فکر می کنم و از اینکه هرچه زود تر به خانه برگردم، ناراحت نمی شوم.
۲۰- درگفت و گوهای من و همسرم کاملا بده و بستان وجود دارد یعنی هر دو هم می گوییم و هم می شنویم و همچنین هر دو روی نظرات یکدیگر تاثیر می گذاریم.
۲۱- من حتی زمانی که کاملا با آنچه همسرم می گوید، مخالف هستم با احترام و صبر و حوصله به حرف ها و نظرات او گوش می کنم.
۲۲- باید قبول کنم که همسرم معمولا یکی از بزرگ ترین گره گشاهای زندگی من است.
۲۳- معمولا من و همسرم در مورد مسائل اساسی و اهداف کلی زندگی با هم تفاهم داریم. به عبارت دیگر، نظراتمان با هم جفت و جور است.
۲۴- می توانم ۳ نفر از بهترین دوست های همسرم را نام ببرم.
۲۵- همیشه از خانمم به خاطر کارهایی که برای بهبود زندگیمان در خانه انجام می دهد، قدردانی می کنم.

نحوه محاسبه امتیاز آزمون

حال که به همه سوالات این آزمون پاسخ داده اید، نوبت آن است که امتیازتان را محاسبه کنید. برای محاسبه امتیازتان به ازای سوالاتی که به آن پاسخ «بله» داده اید، یک امتیاز برای خودتان در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که پاسخ «خیر» هیچ امتیازی ندارد.
مجموع امتیاز همه سوالات، امتیاز نهایی شما خواهد بود که باید عددی بین صفر تا ۲۵ باشد.

تحلیل آزمون

اگر نمره شما در آزمون کمتر از ۱۲ باشد: باید قبول کرد که بعضی رفتارهای شما با همسرتان، آن قدر آزاردهنده هست که بتوان ادعا کرد شوهر خوبی برای همسرتان نیستید. اگر این موضوع شما را نگران کرده است، این حس نگرانی بدین معنا است که هنوز هم به زندگی مشترکتان اهمیت می دهید و به ادامه آن امیدوارید. پس احتمالا حفظ آن، آن قدر برایتان با ارزش هست که بخواهید برای بهبود آن تلاش کنید. اگر این طور است، پیشنهاد می کنیم برای کمک به بازسازی رابطه تان تلاش کنید.
اگر نمره شما در آزمون بین ۱۳ تا ۲۱ باشد: نقاط قوت زیادی در رفتارهای شما با همسرتان وجود دارد ولی همچنین در نقطه مقابل، ضعف هایی وجود دارد که توجه و هوشیاری زیاد شما را می طلبد. پس حسابی حواستان را جمع کنید و چشمانتان را باز نگه دارید و از انجام نکاتی که در ادامه همین مطلب مطرح خواهد شد، پرهیز کنید.
اگر نمره شما در آزمون بیشتر از ۲۲ باشد: تبریک! شما واقعا شوهر خوبی برای همسرتان هستید و رابطه شما و همسرتان از استحکام زیادی برخوردار است.
اگر امتیازتان در آزمون روان سنجی را محاسبه کرده باشید، می توانید به این سوال پاسخ دهید که آیا واقعا شوهر خوبی هستید یا فقط ادعای شوهر خوب بودن را دارید.
علیرضا عبدی،کار شناس ارشد روان شناسی و مشاور خانواده در ادامه مطلب توصیه هایی به شوهر ها می کند که قبل از قضاوت عجولانه درباره خوب یا بد بودن همسرشان، قدری به خودشان هم بپردازند. اگر شوهر خوبی برای همسرتان نبوده اید و باید در رفتار هایتان تغییراتی ایجاد کنید:

داشتن اعتماد به طرف مقابل بخش بسیار مهمی در ارتباط با هر فردی است. اگر به همسرتان دروغ می گویید یعنی شوهر خوبی نیستید زیرا گفتن یک دروغ، مقدمه عذر و بهانه گفتن سایر دروغ ها را فراهم می کند

همسرتان را تحقیر نمی کنید

همسرتان را تحقیر  می کنید و به وی بها نمی دهید. یکی از رفتارهای اشتباه شوهر ها این است که همسرشان را تحقیر می کنند یا باعث تنزل شخصیت او می شوند و در بدترین حالت، این کار را در انظار عمومی انجام می دهند. اینکه شما باعث شوید همسرتان احساس بدی نسبت به خود داشته باشد، نشان از آن است که شما نتوانسته اید مرد خوبی برای همسرتان باشید و یک احساس خوب را در وی زنده نگه دارید.

کنترل نمی کنید

اگر سعی می کنید خانمتان را از دوستان و خانواده اش جدا کنید یا هرگز از همسرتان نمی پرسید که او چه نظراتی دارد یا احساسات وی را در نظر نمی گیرید، باید بدانیدکه در ارتباط با همسرتان، شوهری موفق نیستید. روابط زمانی به بهترین شکل ممکن کارایی دارد که اعتماد  کافی میان زوجین وجود داشته باشد. در حقیقت اعتماد شریان حیاتی یک رابطه است.

دروغ به همسر، هرگز

داشتن اعتماد به طرف مقابل بخش بسیار مهمی در ارتباط با هر فردی است. اگر به همسرتان دروغ  می گویید یعنی شوهر خوبی نیستید زیرا گفتن یک دروغ، مقدمه عذر و بهانه گفتن سایر دروغ ها را فراهم می کند. نیرنگ و فریب یک رفتار خودخواهانه است تا از طریق آن خواسته های خود را با اهمیت تر از خواسته های همسرتان قرار دهید و کاری که خودتان دوست دارید در خفا انجام دهید.

 شاید به جرات بتوان گفت، اکثر زنان و مردانی که در حال تجربه زندگی مشترک هستند، نسبت به همسر خود حساسیتهای ویژه ای دارند. برای مثال :

  آنان بهترینهای دنیا را برای همسرشان می خواهند
دوست دارند ساعات طولانی در کنار هم باشند
صحبتهای خصوصی را با هم در میان بگذارند
عمیق ترین و خالص ترین عواطف را نثار هم کنند
و صد البته تمایل دارند که در این روابط تنها خودشان دو نفر سهیم باشند و نفر سومی وجود نداشته باشد.

این مساله کاملاً طبیعی است و در اصطلاح نوعی حساسیت زناشویی قلمداد می شود که بطور قطع باعث حفظ هر چه بیشتر ارتباطات مثبت زن و شوهر می گردد چرا که باعث می شود هر یک از طرفین، احساس کند که برای همسرش قابل اهمیت و ارزش است و نقش اول را در زندگی او ایفا می کند.

اما گاهی اوقات این حساسیت زناشویی بیش از حد شدید و حتی غیرمنطقی و مخرب به نظر می رسد و در اینجاست که دیگر نمی توان اصطلاح «حساسیت زناشویی» را نام برد چرا که رابطه زن و مرد وارد ابعاد بیمار گونه گشته است و یکی از طرفین (چه زن و چه مرد، که البته این مشکل در مردان بسیار فراگیرتر است) قصد دارد همسرش را منحصر به خود کرده و حتی حقوق طبیعی او را نایده می گیرد.

در اینجا اصطلاحی که متخصصان و روان شناسان برای این مشکل عنوان می کنند «حسادت جنسی» است. البته در ابتدای امر شاید به نظر شما برسد که این رفتارهای خشک و غیرمنطقی همان سوءظن (پارانوید) است؛ اما ما باید عنوان کنیم که سوءظن، مشکلی است که فرد در ارتباط با همگان دارد و فرد مبتلا به آن ممکن است نسبت به تمام کسانی که با او در ارتباط هستند دچار این بد بینی گردد.

اما «حسادت جنسی» مشکلی است که تنها در قبال همسر ظاهر شده و باعث می شود فرد مبتلا، شریک زندگی اش را به خاطر این مشکل بسیار تحت فشار و سختی قرار دهد.


اگر کمی توجه کنید خواهید فهمید که حسادت جنسی تداعی کننده مفهوم شکاک بودن در زندگی زناشویی است که در گذشته و در فرهنگ عامیانه مردم از این اصطلاح استفاده می شد اما اصطلاح”حسادت جنسی” کلمه ای است که در متون روانشناسی به کار می رود و جایگزین اصطلاح “شکاک بودن” شده است ولی در اصل تداعی کننده همان معناست.


در ادامه لازم به ذکر است که تمام افکار و باورهایی که فرد مبتلا در ذهن دارد، واقعیت نداشته و تنها ساخته و پرداخته ذهن بیش از حد، حساس اوست.


حسادت جنسی چیست؟

همه ی ما در زندگی روزمره حسادت را تجربه کرده ایم. با اینکه احساس «حسادت» یک تجربه مشترک میان همه ی انسانهاست؛ اما دلیل و واکنش هر یک از ما، در مقابل این احساس کاملاً متفاوت است.

مطابق با تعاریف روان شناسان بالینی، حسادت جنسی یک واکنش پیچیده است که در برابر احساس تهدید و یا ترس از دست دادن و یا فقدان یک رابطه ارزشمند ایجاد می شود، پیچیدگی این واکنش به این علت است که دارای سه مولفه هیجانی، فکری و رفتاری است.

مولفه هیجانی – احساس رنج، خشم، عصبانیت، غم و اندوه، حسادت بردن، ترس، سوگ.

مولفه فکری (شناختی) – رنجش، سرزنش خود، رقابت و چشم و هم چشمی با همتایان، نگرانی در مورد تصویر بدنی خود، احساس ترحم و دلسوزی نسبت به خود

مولفه رفتاری – ضعف بدن، لرزش و تعریق، پرسش دائمی در مورد خود و تلاش برای کسب اطمینان، واکنشهای پرخاشگرانه و توام با عصبانیت.

 


داشتن رابطه جنسی، چند روز یکبار, کافی و نرمال است؟

اگر شما میلی به داشتن رابطه جنسی ندارید، بهتر است همسرتان این را بداند. مجبور نیستید زمانی که تمایل ندارید، رابطه برقرار کنید. بسیاری از زوجین این نگرانی را دارند که:آیا به اندازه کافی رابطه جنسی دارند یا نه؟

آیا به اندازه کافی رابطه جنسی دارند یا نه؟

داشتن چه میزان رابطه جنسی سالم محسوب می شود؟

- در دنیای واقعی داشتن رابطه جنسی از زن و شوهری به زن و شوهر دیگر متفاوت است.
- به طور کلی زوج هایی که در دهه سوم زندگی خود هستند بین یک تا سه بار در روز می توانند رابطه داشته باشند.
- رابطه جنسی در دهه چهارم با کاهش تدریجی مواجه شده و به ۲ بار در هفته می رسد. اما این فقط به طور متوسط است و هیچ قانونی برای اعدادی که گفته شد وجود ندارد.

 


اما بد نیست به این چند سوال جواب دهید تا بدانید در رابطه جنسی تان به اندازه کافی کارامد عمل میکنید یا نه!

 

احساس می کنید به اندازه کافی رابطه جنسی دارید؟

اگر شما خوشحال و راضی هستید حتی اگر به ندرت رابطه زناشویی برقرار می کنید، پس پاسخ مثبت است. شما به اندازه کافی رابطه جنسی دارید. برخی پزشکان معتقدند این طبیعی نیست که هیچ میل جنسی در کار نباشد.
اما واقعیت این است که هیچ علمی به شما نمی گوید چه تعداد رابطه جنسی برای سلامت جسمی و عاطفی شما نیاز است.

مطالعه ای نشان داده است افرادی که دو تا سه بار در ماه رابطه جنسی دارند، شادتر از افرادی هستند که کمتر از این میزان رابطه زناشویی دارند. اما این به آن معنا نیست که اگر شما بیشتر یا کمتر از این میزان رابطه جنسی دارید، نمی توانید شاد باشید.

 

رابطه جنسی، چند روز یکبار؟
آیا شریک زندگی شما احساس می کند رابطه جنسی شما کافی است؟

میزان رابطه جنسی به همراه پول در صدر فهرست جر و بحث های زن و شوهرها قرار دارد. این جایی در رابطه شماست که بده بستان کم و ارتباط زیاد اهمیت دارد. اگر میل جنسی شما کم و شریک زندگی شما زیاد باشد شما به وضعیت جنسی خنثی می رسید. این به آن معناست که شما ولعی برای رابطه ندارید اما مخالف آن هم نیستید.
زمانی که همسر شما رابطه می خواهد، می توانید بدن تان را آموزش دهید تا از حالت خنثی به حالت تحریک ارتباط برود. اما اگر شما میلی به داشتن رابطه جنسی ندارید، بهتر است همسرتان این را بداند. شما مجبور نیستید زمانی که تمایل ندارید، رابطه برقرار کنید. همانطور که نمی توانید همسرتان را مجبور به برقراری رابطه جنسی کنید، در حالی که نمی خواهد. اگر هر دوی شما به یک میزان میل جنسی داشته باشید، به نفع هر دوی شماست.

 

آیا نگران هستید که میل جنسی تان کم است؟

اگر می خواهید رابطه جنسی بیشتری داشته باشید اما بدن تان همراهی نمی کند، ممکن است مشکل پزشکی داشته باشید. مشکلات سلامت مانند فشار خون بالا، افسردگی، عدم تعادل هورمونی می توانند در ایجاد رابطه جنسی مشکلاتی را ایجاد کنند. بهتر است در این مورد با پزشک مشورت کنید. در صورتی که مشکل جسمی مطرح نباشد باید به مسائل روانی مانند افسردگی و اضطراب پرداخته شود.


این سه پرسش شما را در مورد این که به اندازه کافی رابطه جنسی دارید یا نه، به خوبی راهنمایی می کند. فقط شما و همسرتان هستید که می توانید به خوبی به این سوال پاسخ دهید.

 

 


هرآنچه باید درباره مایع منی و اسپرم بدانید

- مایع منی چیست؟
هر میلی لیتر مایع منی به طور معمول حاوی میلیون ها اسپرم است. منی مایعی سفید یا طوسی رنگ است که از مجرای ادرار (لوله ای که در آلت تناسلی قرار گرفته است) در زمان انزال خارج می شود. هر میلی لیتر مایع منی به طور معمول حاوی میلیون ها اسپرم است اما اکثر حجم آن را ترشحات غدد موجود در دستگاه تناسلی مرد تشکیل می دهد.

هدف مایع منی فقط تولیدمثل است، بعنوان وسیله ای برای بردن اسپرم به دستگاه تناسلی زن. بااینکه انزال منی همراه با ارگاسم و لذت جنسی است اما نعوظ و ارگاسم توسط مکانیزم های مختلفی کنترل می شوند و برای داشتن رابطه جنسی لذت بخش، نیازی به بیرون آمدن منی نیست.

 

مایع منی از چه ساخته شده است؟
مایع منی از ترشحات غدد مختلفی تشکیل می شود که فقط ۵ درصد از آن از بیضه ها می آیند.

 

اندام هایی که به تولید مایع منی کمک می کنند

 

غده

 

درصدازکل

 

بیضه ها و اپیدیدیم

۵

کیسه های منی

۴۶-۸۰

غده پروستات

۱۳-۳۳

غده پیازی-میزراهی و ادرار

۲-۵

بیضه ها و اپیدیدیم
۷۰ روز طول می کشد تا اسپرم در بیضه ها تولید شود. هر اسپرم از سلولی به نام اسپرماتوگونی داخل بیضه ساخته می شود. اسپرماتوگونی برای تولید اسپرماتوسیت، تکثیر می شود که بعد به اسپرماتید تبدیل می شود. اسپرماتید دم معروف خود را ساخته و این سلول به تدریج با تکان دادن دمش، توانایی حرکت کردن پیدا می کند. اسپرماتید در آخر به یک اسپرماتوزوئید تبدیل می شود. این فرآیند ۶۰ روز طول می کشد و بعد ۱۰ تا ۱۴ روز طول می کشد تا قبل از اینکه اسپرم بتواند با مایع منی از بدن خارج شود، از مجرای هر بیضه و لوله بالغ کننده اسپرم آن یعنی اپیدیدیم عبور کند. مایعی که توسط بیضه ها ساخته می شود حاوی موادشیمیایی متعددی است اما سرشار از تستوسترون است.

کیسه های منی
کیسه های منی معمولاً بیش از نیمی از حجم منی را تشکیل می دهند. ترشحات آنها سرشار از قندی به نام فروکتوز است که ماده مغذی مهمی برای اسپرماتوزوئید می باشد. آنها همچنین ماده دیگری هم تولید می کنند که باعث لخته شدن منی (چسبناک یا ژله مانند شدن آن) بعد از انزال می شود که برای تولیدمثل و نگه داشتن منی در گردنه رحم زن مفید است.

غده پیازی - میزراهی و ادرار
ترشحات این غدد دستگاه تناسلی مرد را چرب و روان می کند اما می تواند حاوی پادتن هایی هم باشد که بر باروری اثر می گذارند. این پادتن های ضداسپرم می توانند از حرکت درست اسپرماتوزوئید و بارور کردن تخمک جلوگیری کنند.

غده پروستات
ترشحات غده پروستات حاوی موادشیمیایی مختلفی است که آنتی ژن خاص پروستات (PSA) جالب ترین آن است. PSA یک آنزیم است، یک کاتالیزور که موجب واکنش های بیوشیمیایی می شود و در این مورد یک نوع آنزیم است که کواگولاز نامیده می شود. عملکرد اصلی PSA مایع کردن منی لخته شده است تا اسپرماتوزوئید بتواند از آن فرار کرده و برای بارور کردن تخمک در دستگاه تناسلی زن، به سمت آن شنا کند.

سلول های غده پروستات PSA تولید می کنند که مقداری از آن به جریان خون نفوذ می کند و در منی هم یافت می شود. هرچه غده پروستات بزرگتر و قوی تر باشد، PSA بیشتری در خون دیده می شود. مردانی که غده پروستات آنها بزرگ و غیرسرطانی است معمولاً به طور متوسط سطح بیشتری PSA در خونشان یافت می شود. سطح آن در خون مردانی که دچار سرطان پروستات هستند بسیار پایین است. اما سطح PSA می تواند در هر دو مورد طبیعی باشد. این وضعیت می تواند نشانه اندازه و فعالیت غده پروستات باشد اما تست خاصی برای تشخیص سرطان پروستات نیست.

مایع منی طبیعی چگونه است؟
منی معمولاً سفید یا طوسی رنگ است اما گاهی ممکن است زرد باشد. صورتی یا قرمز شدن مایع منی دلیل بر وجود خون در آن است. با اینکه این به ندرت نشانه یک مشکل جدی است اما مردهایی که منی آنها به ظاهر لکه خون دارد باید به پزشک مراجعه کنند. منی بلافاصله بعد از انزال دلمه می شود و مایعی چسبناک و ژله مانند تشکیل می دهد. بعد از ۵ تا ۴۰ دقیقه دوباره مایع می شود.

 

,مایع منی, اسپرم, مواد تشکیل دهنده مایع منی,کاندوم،پرده بکارت،درمان زود انزالی، دانستنی های جن

شمارش اسپرم ها در یک فرد خاص حتی طی چند روز می تواند متفاوت باشد

 

کاملاً طبیعی است که منی گلبول های ژله مانند شکل دهد و این نشانه هیچ مشکل سلامتی یا باروری نیست. اگر منی نتواند دلمه شود و بعد دوباره مایع شود، می تواند نشانه مشکل در باروری باشد. حجم متوسط منی که در انزال تولید می شود ۲ تا ۵ میلی لیتر است. حجم پایین تر از 1.5 میلی لیتر و بالاتر از 5.5 میلی لیتر غیرطبیعی هستند. پایین بودن حجم منی می تواند بخاطر انزال های مکرر باشد و بالا بودن آن معمولاً بعد از نداشتن انزال به مدت طولانی دیده می شود.

سازمانی جهانی سلامت تعریفی از شمارش طبیعی نرمال ارائه می کند:
۱. حجم کلی منی باید حداقل ۲ میلی لیتر باشد.

۲.  حداقل ۵۰ درصد از اسپرماتوزوئیدها باید رو به جلو حرکت کنند.
۳. غلظت اسپرماتوزوئید باید حداقل ۲۰ میلیون به ازای هر میلی لیتر باشد.
۴. حداقل ۷۵ درصد از اسپرماتوزوئیدها باید زنده باشند (طبیعی است که تا ۲۵ درصد آنها مرده باشند)

۵.  تعداد کلی اسپرماتوزوئیدها در انزال باید حداقل ۴۰ میلیون باشد.
۶. حداقل ۳۰ درصد از اسپرماتوزوئیدها باشد شکل و فرم طبیعی داشته باشند.
۷. حداقل ۳۰ درصد از اسپرماتوزوئیدها باید با حرکت سریع رو به جلو شناور باشند.

دانستن تعداد اسپرم های مرده و غیرطبیعی که می تواند در یک نمونه طبیعی وجود داشته باشد، تعجب آور است. سنجش تعداد اسپرم کاری بسیار تکنیکی است و نتیجه آن می تواند تحت تاثیر عوامل مختلفی مثل مدت زمان بین انزال و سنجش نمونه منی و همچنین اینکه منی در زمان حمل به آزمایشگاه چطور نگهداری شده است، باشد.

شمارش اسپرم ها در یک فرد خاص حتی طی چند روز می تواند متفاوت باشد. خیلی مهم است که حداقل دو، ترجیحاً سه یا بیشتر، نمونه برای ارزیابی ارائه شود که بین هرکدام دو تا سه هفته فاصله باشد. یک نمونه تکی برای ارزیابی کیفیت منی کافی نیست. شمارش اسپرم فقط نشانه ظرفیت باروری است و یک شمارش طبیعی موفقیت را تضمین نخواهد کرد. علاوه بر این، هرچه تعداد اسپرم ها بیشتر باشد هم بهتر نیست، زیرا تعداد بیش از اندازه بالای اسپرم نیز می تواند موجب مشکلات باروری شود.

آیا باروری مردانه رو به زوال است؟

مقالات مختلفی عنوان کرده اند که شمارش اسپرم رو به کاهش و باروری مردانه رو به زوال است. یکی از معروف ترین این تحقیقات، مطالعه ای بود که در سال ۱۹۹۲ توسط کارلسون و همکاران به چاپ رسید که مروری بر ۶۱ تحقیق انجام گرفته از سال ۱۹۳۸ انجام داده بود. نتیجه این مطالعه نشان می داد که شمارش متوسط اسپرم تا ۴۲ درصد کاهش داشته است. اما تحلیل آنها از جنبه ها مختلف دچار اشتباهاتی بود و نتیجه مطالعه آنها چندان قابل اعتماد نیست.

تحقیقات متعدد دیگری درمورد کیفیت منی از آن زمان تاکنون به چاپ رسیده است که نتایج متناقضی را در بر داشته است. بعضی از این تحقیقات عنوان می کنند که شمارش اسپرم مردان رو به کاهش است و بعضی ادعا می کنند که هیچ تغییری وجود نداشته است. اما حتی اگر شمارش اسپرم رو به کاهش باشد، تاثیر آن باروری مشخص نیست. در حال حاضر هیچ سند مشخصی برای آن وجود ندارد.

عوامل محیطی که بر باروری مردان تاثیر میگذارند عبارتند از:
امروزه عوامل محیطی بیشتری نسبت به ۵۰ سال پیش وجود دارد که می تواند بر باروری مردان تاثیر بگذارد.
√ تجزیه کنندگان درون ریز
√ آلاینده های سمی
√ بیماری های مقاربتی

√ امواج پارازیت ماهواره ای
√ اعتیاد به مشروبات الکلی
√ سیگار

√ کمبود زینک
√ مصرف استیروئیدهای آنابولیک
√ اشعه یونیزان

تجزیه کنندگان درون ریز موادشیمیایی در محیط هستند که بخاطر توانایی شان برای تاثیرگذاری منفی بر سیستم درون ریز بدن موجب مشکلات سلامتی می شوند. آلاینده متعدد صنعتی هم می توانند بر باروری تاثیر داشته باشند، درست مثل مصرف سیگار و مشروبات الکلی.

 

آلاینده هایی که ممکن است موجب مشکلات باروری شوند

 

آلاینده

 

دانستنی های جنسی ،آموزش روابط زناشویی،مشاوره جنسی -

 

تالات

صنعت پلاستیک سازی

آلکیل فنول

شوینده های صنعتی و خانگی

بیس فنول A

لاک پوشاننده غذاها، درمان های دندانپزشکی

آفت کش های ارگانوکلرین)لیندان، DDT و از این قبیل)

مصرف شده در سیریال ها، میوه ها و کلم

دیوکسین ها

دورریزهای تولید کاغذ

وینکلوزولین

قارچ کش های مورداستفاده در غذاها

فیتواستروژن ها

محصولات سویا

چطور می توان توانایی باروری را حفظ کرد؟
• سبک زندگی سالم را با یک برنامه غذایی متعادل و ورزش منظم دنبال کنید.
• سیگار نکشید و از داروهای مخدر استفاده نکنید.
• با داشتن روابط جنسی سالم و استفاده از کاندوم، از بیماری های مقاربتی دوری کنید.
• از مشروبات الکلی استفاده نکنید یا مصرف آن را محدود کنید.
• با دنبال کردن راهکارهای ایمنی و پوشیدن لباس های محافظ سعی کنید در معرض خطرات صنعتی و شغلی قرار نگیرید. کارفرمای شما وظیفه دارد اطلاعات لازم را درمورد خطرات شغلتان برای سلامتی عنوان کند و از ایمنی و سلامت محیط کار مطمئن شود.


شواهد کنونی نشان نمی دهند که پوشیدن لباس زیر پاچه دار یا گذاشتن بیضه ها در آب سرد، کیفیت منی را بالا می برد.
یک تحقیق جالب هلندی نشان داده است که پوشیدن شلوارهای تنگ چرمی و لباس زیرهای تنگ پلاستیکی به همراه هم بر تحرک اسپرم تاثیر دارد اما هیچکدام به تنهایی این تاثیر را نداشته است. بعضی شواهد نشان می دهند که استرس کیفیت منی را پایین می آورد و آن هم احتمالاً به دلیل تغییرات هورمونی است که در بدن ایجاد می شود.

علل استرس در زندگی مدرن یکی از نگرانی های موجود درمورد باروری است که خود می تواند موجب بالا رفتن استرس شود. اگر تصور می کنید که مشکل باروری داشته باشید، بد نیست که با پزشک خانوادگی خود مشورت کنید.

احتمال بارداری در یک زوج سالم و جوان ۲۰ درصد در ماه است، به همین دلیل تاخیر سه تا شش ماه قبل از بارداری غیرطبیعی نیست. منطقی است که بعد از شش ماه رابطه جنسی بدون جلوگیری، ارزیابی های اولیه را انجام دهید.

 


چرا زنان بعد از رابطه جنسی افسرده می شوند؟

برخی از زنان وجود دارند که بعد از برقراری رابطه جنسی دچار افسردگی شده و احساس بسیار بدی را تجربه می کنند. دانشمندان به تازگی دلیل این افسردگی را کشف کرده اند.

دلایل افسردگی پس از رابطه جنسی

 یکی از مطالعات اخیر نشان می دهد که تعداد زیادی از خانم ها حتی بعد از رابطه جنسی خوب و موفق هم احساس ناراحتی یا افسردگی می کنند.محققان استرالیایی این مطالعه که در International Journal of Sexual Health به چاپ رسیده است، می گویند این مسئله غیرمعمول نیست که افراد بعد از رابطه جنسی کمی با احساس ناراحتی روبه رو شوند، اما یک سوم خانم ها می گویند که حتی بعد از رابطه جنسی لذت بخش، باز هم احساس افسردگی می کنند.

به نظر محققان استرالیایی، این وضعیت با نام بی قراری پس از مقاربت شناخته می شود که در بین ۱۰ درصد از زنان جهان وجود دارد. این محققان نسبت به دلایل بی قراری پس از مقاربت اطمینان کافی ندارند، اما نظر یکی از مسئولین این مطالعه این است که احتمال دارد تغییرات هورمونی بعد از ارگاسم، مشابه همان تغییراتی که باعث سردرد بعد از رابطه جنسی می شود، در این مشکل نقش داشته باشند. ضمن این که ممکن است رابطه جنسی باعث تشدید شدن مشکلات مربوط به روابط زوجین یا مسائل مربوط به زندگی اجتماعی شود.

 

 


۱۰ جمله ای که قلب همسرتان را ذوب میکند

همه ما همسرمان را دوست داریم و دلمان برایش تنگ می شود و گفتن این به او یک راه عالی برای ابراز محبتمان است، اما نه تنها راه.


بعد از مدتی «دوستت دارم» و «دلم برات تنگ شده» کهنه و قدیمی می شود و دیگر مفهوم خود را برای همسرمان از دست می دهد.
خوشبختانه شما برای ابراز محبت فقط محدود به این دو جمله نیستید. راه های مفرح تر و جالب تر دیگری هم وجود دارد که بتوانید یک زن را تحسین کنید و به او بگویید که چقدر برایتان ارزش دارد.
ازاینرو، اینجا ۱۰ روش برای ابراز محبت به شما پیشنهاد می کنیم که قلب او را لمس کرده و شما را به جذاب ترین مرد روی زمین برای او تبدیل می کند.
۱. نمی تونم بهت فکر نکنم.
این تحسین مخصوصاً در مکالمات از راه دور بسیار موثر است. این جمله در واقع به او می فهماند که چقدر دلتنگش هستید. نیازی نیست که بارها و بارها جمله «دلم برات تنگ شده» را تکرار کنید تا این را بفهمد. همین یک خط همه چیز را تمام می کند.
می توانید آن را کمی طولانی تر کرده و بگویید، «با من چیکار کردی؟ نمیتونم بهت فکر نکنم.»
۲. خیلی من رو تحریک می کنی.
گفتن این جمله با صدایی گرم و نگاه کردن به چشمان همسرتان بهترین تحسینی است که یک زن می تواند بشنود. مخصوصاً اگر بتوانید «کی» و «چرا»ی آن را برایش توضیح دهید که هیجان زده ترش می کند.
مثلاً می توانید به او بگویید، «وقتی اینطوری نگام میکنی، خیلی تحریکم میکنی.» یا «با این لباس خیلی تحریکم می کنی» یا کمی بازیگوشانه تر بگویید، «وقتی این موقع روز بهم زنگ میزنی، خیلی تحریکم میکنی» تا باعث شوید بیشتر به شما زنگ بزند.
۳. با تو احساس مردانگیم چندبرابر میشه.
با گفتن این نشان می دهید که زنانگی او را می فهمید و به او این حس را می دهید که همسر شما بودن را خیلی خوب انجام می دهد.
مطمئنم اگر شما هم از او بشنوید که «تو به من احساس زن بودن می دهی» احساس فوق العاده ای پیدا می کنید.
۴. چقدر خوش شانسم که تو توی زندگیمی.
نمی دانید شنیدن این از کسی که عاشقش هستید چه حسی دارد. این یک راه بسیار زیبا برای این است که به او نشان دهید تا چه اندازه برایتان ارزش دارد.


این تحسین را می توانید بیشتر استفاده کنید، هربار که کار خوبی برایتان انجام می دهد، وقتی در جمعی هستید و او حرف قشنگی درمورد شما می زند، وقتی با هم خوش می گذرانید.
۵. تو دیوونم میکنی.
این تحسین اگر با لحن درست گفته شود، دقیقاً این مفهوم را می رساند که او شما را دیوانه خودش کرده است. با بودن او حس می کنید عاشق و زنده اید. و اگر اینطور است، حتماً این را به او بگویید.
۶. واقعاً تحسین برانگیزی.
این شیرین ترین تحسینی نیست که بتوان به یک زن گفت؟ فکر می کنم اینطور باشد. مطمئناً نظر همسرتان هم همین است.
پس برای گفتن آن خجالت نکشید. و البته در زمان درست مثل وقتی که لبخند خجالتی روی صورت او می بینید یا وقتی چیزی عالی برایتان آماده کرده است این کار را بکنید.
با این تحسین، به او حس شاهزاده بودن بدهید.

 

,ابراز محبت, ابراز محبت به همسر, محبت کردن به همسر,عشاق موفق

محبت مثل غذا می ماند. اگر بیش ازاندازه به همسر غذا بدهید، معده او درد خواهد گرفت

۷. هیچکس به اندازه تو خوشحالم نمیکنه.
با این تحسین، او را با زنان دیگری که قبلاً در زندگیتان بوده اند مقایسه کرده و او را بالاتر از آنها می برید. و واقعیت این است که زنان حس رقابت بسیار قوی بین خودشان دارند، به همین دلیل اگر به او بگویید که او بهترین همسر برای شما بوده است، یک تحسین بزرگ برای او قلمداد می شود.
۸. تو شیرین تری دختری هستی که تابحال دیدم.
این هم یک راه آسان دیگر برای اینکه به او احساس خاص بودن بدهید. این تعریف کردن اگر در زمان مناسب و با لحن و صدایی آرام و گرم گفته شود، بسیار اثرگذار خواهد بود.
این را هم درست مثل «من خیلی خوش شانس هستم که تو رو دارم» می توانید بیشتر استفاده کنید تا به او یادآور شوید که چقدر تحسینش می کنید.
همچنین تحسینی مثل این را می توانید برای تشویق او در کاری که خوب انجام داده است، استفاده کنید.
۹. تو واقعاً ایدآلی!
برای مناسبت های خاص می توانید با یک علامت تعجب بزرگ به او بگویید «خدای من، تو واقعاً ایدآلی، هیچ چیز کم نداری!»
با اینکار به او نشان می دهید که هر کاری که انجام داده است تاثیر پررنگی روی شما داشته و شما می دانید چطور باید یک زن خوب را تحسین کنید.
اما دقت کنید که زیاد از حد از این جمله استفاده نکنید چون ممکن است آن را جدی بگیرد!
۱۰. خواهش میکنم اینقدر دوست داشتنی نباش.
و آخر اینکه، این یکی از محبوب ترین راه ها برای سربه سر گذاشتن و تحسین کردن او در آن واحد است. این یک راه مفرح و بازیگوشانه است که به یک مکالمه عادی، کمی محبت اضافه می کند.
خوب حالا ۱۰ روش برای ابراز محبت به همسرتان بلد هستید که به او احساس دوست داشتنی و خاص بودن بدهید. یکبار دیگر آنها را مرور کنید و به خاطر بسپارید و سر وقت مناسب آنها را یکی یکی استفاده کنید. مطمئن باشید با این کارتان عاشقتان خواهد ماند.
هشدار!
ولی یک چیز باید روشن شود. همان اندازه که دوست داریم همسرمان احساس دوست داشته شدن کند، به همان اندازه نباید در این کار افراط کنیم. محبت مثل غذا می ماند. اگر بیش ازاندازه به او غذا بدهید، معده او درد خواهد گرفت. اگر او را محبت باران کنید، نادیده تان خواهد گرفت و لذتی هم از این کار شما نخواهد برد.
بنابراین بروید و همسرتان را خوشحال کنید اما افراط نکنید.

 


دلایل ارتباط زنان متأهل با پسران مجرد چیست؟

متاسفانه امروزه به دلایل مختلف و برخی ناهنجاری فرهنگی شنیده می شود که در مواردی جزئی شاهد روابط بین زنان متاهل با پسران و یا مردان متاهل هستیم که این روابط بسیار آسیب زا و مخرب است. خیانت های زنانه عوامل مختلفی دارد که “سایت برنا” به برخی از آنها اشاره کرده است.

,خیانت زن,خیانت همسر,رابطه نامشروع,[categoriy]
دلایل ارتباط زنان متأهل با پسران مجرد چیست؟
۱- عدم یک رابطه گرم و صمیمانه با همسر
یکی از عوامل اصلی خیانت زنانه روابط زن و شوهر است؛ زمانی که بین زوجین، روابط زناشویی خوبی حاکم نباشد، این احتمال وجود دارد که زن به همسر خود خیانت کند. اختلالات جنسی که به مرور زمان برای برخی مردان به وجود می آید و مشکلات شخصیتی باعث می شود که مرد نتواند به همسر خود محبت کند و فقدان محبت، عاطفه و روابط گرم و صمیمی باعث این خیانت ها می شود.

زنانی که محبت خوب و لازم را از همسرخود دریافت کرده و یا روابط زناشویی خوبی بین آن ها برقرار باشد، احتمال خیانت در آن ها بسیار کم است.

۲- گذشته بی بندوبار زن
یکی دیگر از عوامل خیانت زن، گذشته اوست که در یک خانواده بی بندوبار و خیلی آزاد پرورش یافته و تربیت شده است و تربیت غلط گذشته باعث می شود همچنان حتی بعد از ازدواج هم این روابط را حفظ کند. برخی از زنان که روابط زیادی داشته اند، به دلیل اینکه روابط صمیمانه و یا دوستی های دوران مجردی خود را نمی توانند به اتمام برسانند و برایشان بسیار سخت است تا خود را در زمان تاهل کنترل کنند در همان چارچوب به روابط خود ادامه می دهند.

۳- احساس تنهایی کردن
مسایل شخصیتی وجود دارد که امکان دارد یک زن تحمل تنهایی و بیکاری را نداشته و به سختی می تواند دقایق و یا ساعتی را تنها و بیکار بگذراند. این زنان زمانی که می خواهند تنهایی خود را پر کنند وقتی می بینند همسرشان به دلیل مشغله کاری نمی تواند برای آن ها وقت بگذارد گرایش پیدا می کنند که وقت خود را با دیگران و یا جنس مخالف خود پر کنند.

۴- عوامل فردی و اختلالات شخصیتی زنان
عوامل فردی و اختلالات شخصیت و یا ویژگی های طرفین می تواند بستری برای خیانت باشد. وقتی در جامعه این روابط ناشایست، رواج پیدا کند امکان دارد وسوسه در زن ایجاد شود که این رابطه ها را تجربه کند. مسایلی مانند ماهواره، تهاجم فرهنگی، الگوهای فرهنگی ناهنجار و غلط در خانه، همه این عوامل می توانند در خیانتهای زنانه دخیل باشد؛ در نتیجه حرمت و حریم های خانواده شکسته می شود و افراد پایبند چارچوب های اخلاقی نیستند.

۵- دوران مجردی محدود
برخی از زنان به دلیل اینکه گذشته خوبی نداشته اند و یا زمان مجردی خیلی محدود بودند وقتی شرایطی را می بینند که زنان و مردان، رابطه آزادانه ای با هم دارند. این افراد چون می خواهند گذشته خود را جبران کنند، به خیانت رو می اورند. شرکت درپارتی، ارتباط با دوست ناباب و مسائلی دیگر می توانند انگیزه خیانت را زیاد کند.

۶- مشکلات اقتصادی
مسئله دیگر مشکلات اقتصادی که در جامعه است، البته مسئله اقتصادی به تنهایی عامل خیانت زنانه نیست. فرد ممکن است نیازهای مالی بیشتری را در خود احساس کند؛ ولی اگر پایبند چارچوب های اخلاقی باشد؛ امکان ندارد با هر تحریک، وضعیت معیشتی کنار بیایند؛ اما فردی که به خاطر پول با جنس مخالف خود ارتباط برقرار می کند، بیشتر به دلیل میل به تجمل گرایی، مصرف بیشتر، مدگرایی و خرید کردن، به جنس مخالفی فرا تر از چارچوب خانواده رو می آورد تا مورد حمایت او قرار گیرد.

در این زمینه تعداد زنانی که به دلیل فقر مادی به ارتباط با جنس مخالف رو می آورند بسیار کم است. اما وقتی زن به دلیل اینکه همسرش معتاد بوده و یا بیکار و مریض است خیانت می کند در واقع «فحشا» است؛ یعنی زن خودفروشی می کند تا نیازهای مالی خود را تامین کند.

,خیانت زن,خیانت همسر,رابطه نامشروع,[categoriy]

۷- تنوع طلبی
علت دیگر خیانت زنانه، تنوع طلبی است. در برخی اوقات مشخص شده است فرد نتوانسته است با همسرخود زندگی کند و شاید بار ها و بار ها ازدواج کرده است.

بهترین راهکار این است که باید علت این رابطه ها را در سطح فردی مشخص شود و باید فرد به روان شناس مراجعه کند. باید مشخص شود که فرد اختلالات شخصیتی داردو یا خیر. ممکن است درگیر روابط چندگانه شوند و زیاد وفادار نباشد، برخی از افراد شخصیت ناهنجار و ضد اجتماعی داشته و در سطح خانوادگی باید مداخلات اجتماعی و فرهنگی صورت بگیرد.

برای اینکه در جامعه زنان آسیب نبینند و برای حفظ حریم خانواده بیشتر خانواده ها باید آموزش ببینند. آموزش هایی از طریق رسانه های گروهی، تلویزیون، رادیو و… باید صورت گیرد و این افراد باید متوجه شوند که چنین مسائلی چقدر می تواند هم در آینده خود و هم آینده فرزندان، آسیب جدی وارد کند.

 


خیانت زنان شوهردار هشدار دهنده شده است!

یک رفتار شناس جنسی با اشاره به اینکه خیانت جنسی را نمی توان با آموزه های دینی توجیه کرد گفت: کسی که تعاملی را با یک نامحرم با انگیزه غیر مشروع آغاز می کند بدون شک اولین قدم را برداشته و تضمینی برای آنکه مکالمه و تعامل جنسی میان آنها برقرار نشود وجود ندارد.

دکتر عفت السادات مرقاتی خویی در گفت و گو با سایت شفقنا زندگی بر خلط آموزه های دین و مساله خیانت های زناشویی اشاره و تصریح کرد: در جامعه دینی ما افراد بسیار راحت با تفسیر به رای آموزه های دینی شان به هم خیانت می کنند. بطور مثال مرد با پیش کشیدن بحث عدم تمکین، نارضایتی خود را عنوان و کژکاری اجتماعی را توجیه می کند. هملانطور که بین زنان شاهدیم که به دلایل مختلف مانند عدم ارضاء نیاز جنسی، دلزدگی جنسی، افسردگی جنسی، بی حوصلگی و خستگی جنسی را بهانه و برای روی برگرداندن از کانون زناشویی مسیرهای ناهنجار را انتخاب میکنند.

مساله “خیانت جنسی” هیچ ارتباطی به بحث تمکین یا عدم تمکین جنسی ندارد
وی افزود: در حوزه علم سکسولوژی چنین چیزی وجود ندارد به این معنی که چون زن تمکین (همسر را ارضاء نمی کند و یا خدمات جنسی متناسب با تمایل شوهر نمی دهد ) ندارد بنابراین مرد می تواند دست به خیانت جنسی بزند. . ما معتقدیم این فرد در هر شرایطی امکان دارد که به روابط عدم ارضاء نیازهای جنسی خطا کاری و گناه جنسی در قالب خیانت را به هیج وجه توجیه نمی کند. به اعتقاد بنده، اینکه همسری به علت مشکل و یا محرومیت جنسی در زندگی زناشویی طرف مقابل را مقصر جلوه دهد تا بر رفتار غیر اجتماعی و غیر شرعی خود سر پوش بگذارد، نادرست است و باور ندارم در هیچ متن علمی شما سند و ادله ایی برای آن پیدا کنید. نمی توان از آموزه های دینی دستاویزی درست کرد و امر خیانت را موجه نمود. متاسفانه امروزه برخی از افراد که در جهت ارتقاء سطح آگاهی دینی مردم تلاش می کنند دانسته و یا ندانسته به این موضوع دامن می زنند و توصیه هایی غیر علمی را بالاخص به زنان می کنند که حتما و در هر شرایطی همسرانشان را از نظر جنسی تطمیع کنند و اگر نکنند اتفاقات بدی منتظر آنان است، و آسیبهای جدی به زندگی زناشویی و استحکام خانواده خواهد خورد مانند لغزش مردان و گرایش آنها به محرک های جنسی خارج از خانه! اما واقعیت از دید بنده این است که مساله “خیانت جنسی” هیچ ارتباطی به بحث تمکین یا عدم تمکین جنسی ندارد. مضافا، بنده این نوع تفکر که “عدم تمکین زن، مرد را به خیانت می کشد”، مستقیما اهانت جنسی به مردان می دانم؛ چون مردان را موجودات جنسی غیر قابل کنترل و بدون قدرت مدیریت جنسی نمیدانم. آیا مردان موجودات صرفا تناسلی هستند؟ آیا آنها قادر نیستند تمایلات، علایق و نیازهای جنسی خود را مدیریت و در حریم خانواده کانالیزه کنند؟!

این استاد دانشگاه ادامه داد: یک مرد دین مدار وفردی که بر اخلاق و کدهای دینی اشراف دارد باید علت عدم تمکین جنسی همسر خود ر ا جویا شود و سوالات پاسخ داده نشده جنسی در طول زندگی زناشویی را پاسخ دهد؛ تا اینکه سریعا با سوء استفاده از مجوز دینی همسر خود را با دیگری جایگزین کند! مسلما قبل از هر گونه اقدامی همگان باید سوالات محتمل را از خود بپرسند که شاید در ده سال گذشته به دلیل استفاده ابزاری که از زن شده است زن دچار سرخوردگی جنسی شده؟ آیا می توان به راحتی اسم سرد مزاج جنسی، ناشزه و غیره رابر روی این زن گذاشت و از مجوزهای مختلف مبتنی بر سناریو های فرهنگی را استفاده کرد و نام خیانت را به آسانی به ازدواج مجدد و یا ازدواج موقت متصل کرد؟!

مساله خیانت در مورد زنان هم هشدار دهنده شده است
وی افزود: متاسفانه ما در حال حاضر تنها با مساله خیانت توسط مردان رو به رو نیستیم بلکه این مساله در مورد زنان هم هشدار دهنده شده است و ما با زنانی مواجه ایم که به همسرانشان خیانت می کنند صرفا به این دلیل که شوهر نیاز جنسی زن را برآورده نمی کند!

زن و مرد با هیچ توجیهی نمی توانند از حریم های اخلاقی خود صرف نیاز جنسی خارج شوند
مرقاتی خویی با تاکید بر اینکه زن و مرد با هیچ توجیهی نمی توانند از حریم های اخلاقی خود صرف نیاز جنسی خارج شوند و تعهد خود را بشکنند در پاسخ به این سوال که گاهی از زبان برخی درمانگران هم این موضوع شنیده می شود و زنان متهمان اصلی روابط زناشویی به حساب می آیند گفت: من هم این موضوع را شنیده ام البته باید به این مساله تاکید کنم که این مساله در لایه لایه های سناریوهای فرهنگی ما وجود دارد ومی توانم به جرات بگویم درمانگری که این توصیه را می کند در حوزه جنسی اطلاعات کافی را ندارد. مایلم به دو بحث در این زمینه اشاره کنم. اول این سوال مطرح است که آیا این دو نفر واقعا محرک همدیگر هستند؟ آیا به همدیگر کشش جنسی دارند؟ آیا از نظر جذابیت های جنسی همدیگر را قبول دارند؟ اگر جواب این سوالات مثبت باشد مطمئن باشید این زوج تا حد قابل قبول از کنار هم بودن آرامش پیدا می کنند و راضی هستند و هیچ گاه به جدایی فکر نمی کنند چون تعاملات جنسی آنها (نه صرفا روابط تناسلی) خوشایند و رضایت بخش خواهد بود؛ در این شرایط ما بقی شرایط آنها شاید خیلی اثر گذار نباشند اینکه آنها از نظر اقتصادی در چه سطحی هستند و یا خانواده های آنها با هم سازگار هستند یا نه؟ بهر حال این دو نفر به عنوان زوج عامل آرامش، شادی و لذت همدیگر در زندگی هستند.

وی ادامه داد: درست است که این مولفه ها در روابط زناشویی افراد تاثیرگذار است ولی تاثیر آن به اندازه پاسخ سه سوال بالا نیست . ما زن و شوهر های زیادی داریم که یکی از آنها به بیماری اعتیاد مبتلاست اما این افراد در کنار هم زندگی می کنند و هیچ گاه به جدایی و یا خیانت فکر نمی کنند دلیلش هم این است که می گویند ما از نظر زندگی زناشویی شریک هم هستیم و در کنار همدیگر آرامش داریم و مشکل اعتیاد را هم حل خواهیم کرد.

نگاه اهانت آمیزی که در مسایل جنسی به مردان می شود
این رفتار شناس جنسی با اشاره به اینکه از نظر من دلیل این سناریوی فرهنگی نگاه ابزاری به زن است ادامه داد: دومین بحث همانطور که اشاره کردم نگاه جنسی تناسلی صرف به مرد است. به این معنی که اگر مردی با همسر خودش نتواند امیال جنسی خود را پاسخ دهد و هیجانات جنسی خود را ارضاء کند بالاخره باید کسی و یا شرایطی را داشته باشد تا این هیجانات تخلیه شود! این یک کچ فهمی است و فقط هم در فرهنگ ما پررنگتر هست. این باور که مرد نیازهای غیر قابل کنترل جنسی دارد و به همین دلیل هم باید ازدواج کند که هر وقت نیازی داشت به سراغ زن خود برود و زن هم مجبور است که پاسخ دهد یک نگاه اهانت آمیز به مردان است.

مرقاتی خویی با اشاره به اینکه هر اطلاعاتی می تواند با سوء تعبیرات نادرست تفسیر شود تصریح کرد: به طور نمونه ما در کشور خودمان حتی از متخصصین می شنویم که اگر مردان به نیازهای جنسی خود پاسخ ندهند؛ بیماری هایی در حوزه جنسی آنها را تهدید کند. ولی در علم رفتارهای جنسی براین موضوع تآکید نشده است و مستند قابل اعتمادی وجود ندارد مبنی بر اینکه اگر مردی نیازهای جنسی خود را به موقع و سریع پاسخ نداد به بیماری های متعددی در ارگان های باروری-جنسی و یا روانی-روحی مبتلا می شود. بر اینکه روابط جنسی سالم، خوشایند و لذت بخش بین زوجین از بروز برخی بیماری ها پیشگیری میکند؛ مکانیسم دفاعی بدن را تقویت میکند و حتی لانگویتی یعنی به طول عمر کمک میکند مستند وجود دارد اما اینکه فقدان رابطه جنسی بیماری تولید کند، حداقل من نمیدانم! در کشور ما نگاه مردم به مسایل زناشویی نگاه تناسلی است من به عنوان یک رفتار شناس جنسی این نگاه را ندارم و معتقدم یک مرد می تواند با معاشقه با همسرش همان لذتی را تجربه کند که از روابط تناسلی محض می برد.

,آموزش رابطه جنسی,آموزش زناشویی,اندام جنسی,[categoriy]

افرادی که به همسرانشان خیانت می کنند به اخلاق جنسی اشراف و باور ندارند
وی نگاه تناسلی به مردان را توهین به آنان دانست و افزود: مردان هم موجودات جنسی هستند که فکر می کنند موضوعات جنسی خودشان رامدیریت، کنترل وکانالیزه می کنند. آنها بر روی همسرشان تمرکز می کنند هر آنچه از نظر عشق جنسی دارند را به همسرشان می دهند و از همسرشان پاداش عاشقانه و مهرآمیز دریافت میکنند. افرادی که به همسرانشان خیانت می کنند به اخلاق جنسی اشراف و باور ندارند و از اخلاق یا کدهای دینی برای سلامت و خوشایندی زندگی زناشویی شان استفاده نمی کنند.این افراد در هر شرایط دیگری و با هر فرد دیگری هم ازدواج کنند دور از ذهن نیست که خیانت کار باشند. به عبارت دیگر فرد خیانت کار، در ابعاد دیگر عملکرد اجتماعی و یا فردی خود نیز خطاهایی را مرتکب شده است.

چه زن و چه مرد وقتی مکالمه ممنوعه ای را آغاز می کند نشانگر بی تعهدی به رابطه زندگی زناشویی است
این رفتار شناس جنسی تاکید کرد: افرادی که با دیدن یک خانم شروع به صحبت های حاشیه ای غیر ضروری و نهایتا خیانت می کنند اگر به حریم جنسی خود آگاه بودند و احترام به حریم دیگران و خطوط قرمزها را می شناختند اصلا در مسیر خیانت زناشویی شاید قرار نمی گرفتند. فرقی نمی کند چه زن و چه مرد وقتی مکالمه ممنوعه ای را آغاز می کند نشانگر بی تعهدی به رابطه زندگی زناشویی خودش و هجوم و اهانت به کدهای ارزشی است. فردی که اولین قدم تعهد را شکسته قطعا مکالمات دو نفر به سمت مکالمات محرک آسیب زا کشیده می شود؛ اگر چه در ابتدای امر صحبت ها عادی به نظر می رسد و گفته می شود دوستی معمولی است اما خیانت می تواند نتیجه همان قدم و شروع اولیه باشد و حریم و احترام جنسی شکسته می شود. با طرح این موضوع اینگونه تعبیر نشود که انسان در خیانت اراده ایی ندارد و با آغاز یک تعامل ممنوعه خود را در مسیر خیانت و در مقابل عملی انجام شده میبیند!خیر هر فردی با انگیزه مشخص وارد تعامل با جنس مقابل می شود و با آگاهی از پیامد رفتارش رابطه را ادامه می دهد؛ و این دلیل من آن فرد را خیانتکار می نامم چون به با آگاهی مرتکب این خطا می شود. مردی که برای آغاز صحبت با زنی در همان اول پیشنهاد صیغه محرمیت می کند تا مکالمه آنها صورت شرعی پیدا کند آیا نمیداند پیامد این تعامل چیست و چه خواهد شد؟ آیا دو همکار که برای موضوع کاری با همدیگر تعامل دارند هم صیغه محرمیت می خوانند؟!

خیانت به همسر نه توجیه دینی دارد و نه علمی
وی تصریح کرد: بنابراین بسیاری از افراد با شکستن حریم ها و عدم توجه به کدهای اخلاقی و دینی و سوء استفاده از آموزه های دینی به زندگی زناشویی خود خیانت می کنند. همان دین که مجوز ازدواج موقت و یا مجدد را صادر کرده است اولین توصیه ها در پیوند زناشویی را صداقت، اعتماد دوطرفه، مودت، احترام به کرامت انسانی، رعایت حقوق همسر و فرزندان، و …. قرار داده است. اولین علامت خیانت به زندگی زناشویی پنهانکاری، دروغگویی، پرخاشگری و خشونت، طرد همسر و فرزند، نادیده گرفتن حقوق جنسی همسر…است. پس خیانت به همسر نه توجیه دینی و نه علمی دارد

 


 ترس از شروع رابطه، چرا؟!

مجله موفقیت - یکتا فراهانی: در کنار عزیزان بودن و تجربه کردن لحظات خوشی که با آن ها سپری می کنیم، معمولا آن قدر میزان هیجانمان را بالا می برد که گاه فراموش می کنیم همیشه همه چیز مطابق میل ما پیش نمی رود. گاهی در عین خوشی شرایط به گونه ای رقم می خورد که دیگر نمی توانیم رابطه را مانند قبل ادامه دهیم و ناگزیر به ترک آن رابطه می شویم.
 اما چه می توان کرد تا اندکی از بار سنگین جدایی کاست، وزن آن را سبک کرد و توانی برای ادامه راه حاصل کرد؟! گاهی بهترین کار، همراهی با شرایط و پذیرش آن است. در این خصوص با دکتر نوید نوری، مشاور و روان شناس خانواده، گفت و گو کرده ایم.

,ترس از شروع رابطه, چرا؟! وابستگی عاطفی,جدایی,جوان و ازدواج


مفهوم وابستگی
وابستگی در حوزه های مختلف معانی متفاوتی پیدا می کند، اما چون مبنای اصلی نظریه های روان درمانی از رویکرد روان کاوی آمده است، مفهوم وابستگی را در شروع در این دیدگاه مورد بررسی قرار می دهیم. ریشه تمام مشکلات افراد را باید در بُعد ناهوشیار آن ها جست و جو کرد؛ یعنی ما عملا می توانیم بگوییم ریشه اصلی بسیاری از مشکلات ما مربوط به دوران کودکی است و درواقع به نیازهای برآورده نشده یا سرکوب شده ما در این دوران بر می گردد و به دلیل اینکه معمولا توجهی به آن ها نمی شود، در بخش ناهوشیار ذهن فرد بایگانی می شوند.
 براین اساس مفهوم وابستگی نیز در دوران کودکی شکل می گیرد. به این صورت که برخی کودکان از طرف خانواده به اندازه کافی حمایت می شوند، ولی برخی دیگر چون هیچ گاه نتوانسته اند حمایت لازم را از خانواده ها خود دریافت کنند، توقع دارند بتوانند در آینده این حمایت را در رابطه با دیگران و به صورت مرضی گونه دریافت کنند.
عوامل مهم در شکل گیری شخصیت های وابسته
در شکل گیری شخصیت های وابسته، چند عامل دخیل است که از جمله آن ها می توان به این موارد اشاره کرد: در کنار بسیاری از نیازهای کودکان در خانواده هایی که توجه کافی به فرزندانشان ندارند؛ بعضی خانواده ها هم که می توان آن ها را خانواده های «کنترلگر» نامید، سعی می کنند تمام نیازهای فرزندان برآورده شود؛ در نتیجه کودک مستقل بار نمی آید و عزت نفس لازم را برای برطرف کردن نیازهای خود ندارد. همین موضوع باعث می شود که او همیشه در تمام مراحل زندگی به دنبال کسی باشد که بتواند دوباره به وی اتکا کند.
نظریه تئوری دل بستگی
«جان بالبی» در نظریه ای که برای تشخیص رفتارهای ما در حوزه های اجتماعی دارد افرادی را معرفی می کند که از لحاظ روانی و احساسی، متزلزل هستند و تحت عنوان افراد «بی اعتماد» شناخته می شوند. این افراد از دوران کودکی به دلیل نوع ارتباط با والدینشان اعتماد زیادی به روابط بین فردی ندارند؛ یعنی احساس خوبی از ابزار احساساتشان به دیگران ندارند و احساسات آن ها هر لحظه در معرض تغییر است، دائما رابطه های سطحی دارند و به این رابطه ها بسیار وابسته اند.
دل بستگی ایمن و ناایمن
ممکن است ما در دوران کودکی دل بستگی ایمن یا ناایمن داشته باشیم. دل بستگی ایمن به معنای مورد توجه واقع شدن کلیه نیازهای اولیه جسمی و روحی است که افرادی با چنین خصوصیاتی در ارتباطات بین فردی دوران بزرگ سالی مشکل زیادی ندارند؛ اما در خانواده هایی که به نیازهای اولیه کودکان توجه کافی نمی شود افراد دار دل بستگی ناایمن می شوند؛ به این معنا که نمی توانند به دیگران اعتماد کنند و معمولا از لحاظ احساسی نیز متزلزل هستند.

,ترس از شروع رابطه, چرا؟! وابستگی عاطفی,جدایی,جوان و ازدواج


این افراد همیشه نگران هستند که آیا دیگران به اندازه کافی آن ها رادوست دارند یا خیر. به علت برآورده نشدن نیازهایشان از دوره کودکی تا بزرگ سالی به هیچ عنوان احساس هویت و اعتمادبه نفس نداشته اند: بنابراین برای کسب این احساس هویت سعی می کنند در فردی دیگری حل بشوند؛ بدین ترتیب همیشه در ترس از جدایی و اضطراب به سر می برند.
ترس از شروع رابطه
دسته ای دیگر از افراد در دیدگاه دل بستگی، از لحاظ احساسی متزلزل هستند و تحت عنوان افراد «نامطمئن» شناخته می شوند؛ چون هیچ اعتمادی به رابطه عاطفی ندارند؛ بنابراین به هیچ وجه وارد رابطه عاطفی نمی شوند؛ چون از ابتدا مطمئن هستند که در نهایت طرد خواهندشد.
شناسایی افراد وابسته
افراد وابسته خصوصیاتی دارند که از جمله آن ها می توان به نداشتن قدرت تصمیم گیری اشاره کرد. این افراد تا زمانی که با فردی که به او اعتماد یا وابستگی دارند مشورت نکنند نمی توانند به تنهایی تصمیم بگیرند. آن ها هیچ گاه مسئولیت مسائل مهم زندگی را قبول نمی کنند؛ چون فکر می کنند نمی توانند مسئولیت پذیر باشند و دوست دارند پیامد انتخاب هایشان را به دوش دیگران بیندازند.
ترس از تنهایی
افراد وابسته از تنهاماندن و طردشدن به شدت می ترسند. یکی از نشانه های بارز این افراد این است که بعد از قطع یک رابطه عاطفی بلافاصله وارد رابطه عاطفی دیگر می شوند؛ چون خودشان نمی توانند به تنهایی نیازهایشان را برآورده کنند و هویت و ارزش این گونه افراد برای خودشان به شدت با بودن در کنار فردی دیگر معنا پیدا می کند. آن ها اعتماد به نفس لازم را برای تنها ماندن ندارند و همیشه نگرانند روزی تنها گذاشته شوند. ریشه این گونه وابستگی های ناسالم نیز از تربیت دوران کودکی است که والدین فضای شخصی برای فرزندان در نظر نمی گیرند و همیشه به جای آن ها تصمیم می گیرند.
تفاوت دل بستگی با وابستگی
در یک ارتباط خوب اعتماد به نفس دو طرف باید متعادل باشد، نه اینکه از ابتدا برای از دست ندادن طرف مقابل، یک طرف کاملا خود را با خواسته های دیگری منطبق کند. این عوامل نشان دهنده تفاوت میان وابستگی با دل بستگی است. فرد دل بسته می تواند علاوه بر محبت کردن رابطه را مطابق میل خود هم پیش ببرد، نه فقط تحت فرمان طرف مقابل باشد!
شاید شروع ارتباط با یک فرد وابسته برایتان دل نشین باشد چون اجازه می دهد همه چیز مطابق میل شما پیش برود؛ اما خیلی زود شما را خسته می کند؛ ون شخص وابسته همیشه نیازمند حمایت و مراقبت شماست تا از لحاظ عاطفی او را تامین کنید و حتی به جای او تصمیم بگیرید.
نداشتن استقلال
افراد وابسته نه خودشان استقلال فردی دارند و نه به طرف مقابلشان اجازه می دهند مستقل باشد! اما وقتی افراد به یکدیگر دل بستگی دارند علاوه بر اینکه از بودن در کنار هم لذت می برند، می توانند تنهایی را هم تجربه کنند و تنها ماندن برای آن ها غیرقابل تحمل نیست و مسئولیت های مهم زندگی شان را بر عهده طرف مقابل نمی گذارند.
وابستگی سالم
وابستگی را می توان به وابستگی سالم و ناسالم تفکیک کرد؛ در وابستگی سالم افراد در زمان مناسب و در صورتی که خودشان از انجام کاری بر نمی آیند به طور مستقیم درخواست کمک می کنند و در ارتباطشان با دیگران هم احساس امنیت وجود دارد، هم اعتماد و هم علاقه. ضمن اینکه هر دو طرف نیز در ارتباطشان برای یکدیگر ارزش و احترام قائل هستند.

,ترس از شروع رابطه, چرا؟! وابستگی عاطفی,جدایی,جوان و ازدواج


وابستگی ناسالم
در وابستگی ناسالم، یکی از دو طرف سعی دارد طرف مقابل را تحت کنترل خود در بیاورد، چون همیشه از کودکی ترس از تنهایی داشته، پس مثل یک قربانی سعی می کند روابط را کنترل کند؛ بنابراین طرف مقابل را محدود می کند؛ این گونه افراد حتی بدون اینکه دلیل کارهایشان را بدانند، تمام نیازهای طرف مقابلشان را برآورده می کنند تا او را از دست ندهند؛ یعنی می توان گفت گاهی در نقش یک «خدمات دهنده صرف» ظاهر می شوند و از نیازهای شخصی خودشان به نفع دیگری می گذرند؛ بنابراین می توان گفت افراد وابسته همیشه مانند کودکی هستند که نیاز به والدی حمایتگر دارد.

 


آیا نوشیدن آب ، باعث درخشندگی پوست میشود ؟

اگر در طول سال پوست صورت شما پوسته پوسته میشود و یا بدنتان خشک است باید به فکر چاره بود. مشاهیر درباره راز نهفته در پشت چهره درخشانشان خود در برابر دوربینها نوشیدن آب را علت اصلی دانستند.

,درخشندگی پوست , راه های درخشندگی پوست , ماسک برای درخشندگی پوست ,[categoriy]

باید به این نکته توجه کرد که ۶۴ درصد مواد تشکیل دهنده پوست را آب تشکیل میدهد

اگر در طول سال پوست صورت شما پوسته پوسته میشود و یا بدنتان خشک است باید به فکر چاره بود. مشاهیر درباره راز نهفته در پشت چهره درخشانشان خود در برابر دوربینها نوشیدن آب را علت اصلی دانستند. پوست صورت آنها همیشه با طراوت است در حالی که مرطوب کردن پوست حس بهتری را به آدمی میبخشد .

باید به این نکته توجه کرد که ۶۴ درصد مواد تشکیل دهنده پوست را آب تشکیل میدهد. طی تحقیقات ، دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که آب میتواند درمانی مفید بری پوست باشد. از آنجایی که شرکتهای داروسازی نمیتوانند آب را به عنوان دارو ثبت اختراع کنند بنابراین در تلاش برای یافتن نوعی اختراع متفاوت ، به کمک آب برای درمان هستند.

علم در این باره چه میگوید؟

در یکی از درمانگاه¬های پوست ، تحقیقی درباره اثرات مصرف آب در دراز مدت بر سلامت پوست  صورت گرفت و نتیجه این تحقیق در سال ۲۰۰۷ در مجله بین المللی منتشر شد که این نتیجه به شرح زیر است . نوشیدن ۲.۲۵ لیتر (۹.۵ فنجان) آب در روز به مدت چهار هفته چگالی و سلامت پوست را تغییر میدهد و در تحقیق و مطالعه ای دیگر در دانشگاه کلمبیا مشخص شد که نوشیدن ۵۰۰ میلی لیتر آب یعنی در حدود ۲ فنجان گردش خون را در پوست افزایش میدهد . این نتایج تاثیر نوشیدن آب بر شادابی پوست را نشان میدهد.

آب چگونه بر پوست تاثیر میگذارد؟


دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که نوشیدن آب باعث تغییر شایان در سلامت پوست میشود . بدون مصرف آب کافی ،پوست کدر به نظر میرسد و چین و چروک و منافذ پوست برجسته میشود و لطافت پوست کاهش می یابد. به این خاطر که آب ، منافذ و شیارها را پر میکند و شادابی و سلامت را به پوست برمیگرداند. علاوه بر این ، ساختار پوست به صورتی است که کلاژن جهت فعالیت نیاز به آب دارد. تحقیقات همچنین حاکی از آن است که بیماران در زمان استفاده کمتر از آب از بابت آکنه و جوشهای بیشتر گلایه دارند و تاثیر آب را بر درمان کاملا درک میکنند.

نکنه قابل تامل اینجاست که یک تغییر کوچک در رژیم غذایی میتواند نوع چربی پوست شما را تغییر دهد که این خود میتواند با شکل گیری آکنه ارتباط داشته باشد . کم شدن آب بدن ممکن است باعث اینگونه تغییرات در غدد چربی پوست باشد. از دیگر مزایای نوشیدن آب ، کاهش غلظت چربی و به دنبال آن کم شدن جوش میباشد. در حقیقت مسئله تعادل پایدار بین میزان آب و چربی در سطح پوست امری حائز اهمیت است . اگر نسبت چربی به آب بر سطح پوست شدید باشد ، منافذ پوست مسدود شده و این خود باعث پیدایش لکه و آکنه میشود.

با تمام ان تفاسیر ، نوشیدن آب به این معنی نیست که پوست شما به سرعت واکنش نشان میدهد و طراوت پیدا میکند بلکه به این معنی است که از نظر بالینی ، با طی شدن زمان نشانه¬های پیری به حداقل میرسند و چهره جوانتر از قبل شده و چین و چروکها کمتر میشوند و اگر از نوشیدن آب ممانعت کنید علائم پیری زودتر پدیدار میشوند.

 


داشتن میل جنسی زیاد و رفتارهای پرخطر جنسی در مورد همسر از علائم اختلال جنسی است؟

داشتن میل جنسی بالا به خودی خود یک اختلال محسوب نمی شود اما اگر این بالابودن به شکلی غیرطبیعی باشد به گونه ای که عملکرد فرد در حیطه های مختلف زندگی را با اختلال مواجه کند، به عنوان نوعی اختلال در میل جنسی شناخته می شود .

علائم اختلال میل جنسی Hypersexuality

 میل جنسی مرحله ای روانشناختی است که طی آن، فرد تمایل به خیال پردازی و... یا داشتن فعالیت جنسی با فرد دیگری دارد. مشکلات مرتبط با میل جنسی زمانی مطرح می شوند که افراد فقدان میل جنسی یا میل جنسی پایین را تجربه کنند یا میل شدید و غیرمعمولی برای رابطه جنسی داشته باشند. میل جنسی بسیار بالا یا بسیار پایین می تواند برای افرادی که این مشکلات را تجربه می کنند، ناراحت کننده و آزاردهنده باشد.

دکتر غلامحسین قائدی، روانپزشک جنسی گفت: «داشتن میل جنسی بالا به خودی خود یک اختلال محسوب نمی شود اما اگر این بالابودن به شکلی غیرطبیعی باشد به گونه ای که عملکرد فرد در حیطه های مختلف زندگی را با اختلال مواجه کند، به عنوان نوعی اختلال در میل جنسی شناخته می شود و از آن به عنوان Hypersexuality یاد می گردد که آمار دقیقی در مورد شیوع این اختلال در دسترس نیست.
میل جنسی بالا می تواند به عنوان یک اختلال مستقل شناخته شود یا به عنوان اختلالی ناشی از وجود یک اختلال یا شرایط خاص دیگر؛ برای مثال اختلال دو قطبی یا تاثیرات جانبی داروهایی نظیر داروهای مورد استفاده برای پارکینسون. علائم این اختلال شباهت زیادی به اعتیاد جنسی و وسواس جنسی دارد.»

گاها برخی مردان میل شدید جنسی و رقبت بیش از حد معمول به روابط جنسی دارند و در عین برقراری روابط زناشویی با همسر به تماشای فیلم در این خصوص علاقه زیاد دارند یا در ارتباطات اجتماعی معمول با دیگر زنان ذهنشان مشغول مسائل جنسی است و این سوال برایشان مطرح است که:

آیا دچار اختلال جنسی هستند یا نه؟

که در این موارد در بررسی اولیه می توان علائمی از هر ۳ مورد که در بالا ذکر شد، را در خود داشته باشند؛ به همین جهت انجام ارزیابی های تخصصی برای شناخت دقیق جوانب مشکل ضروری به نظر می رسد، چراکه لازم است برای تعیین دقیق تر مشکل، شناسایی بیشتر و بهتر جوانب مساله از متخصصین حوزه سلامت جنسی کمک گرفته و فرد، مورد ارزیابی دقیقی قرار گیرد.

این علائم از فردی به دیگری متفاوت هستند؛ برای مثال:

- ممکن است فردی روابط عاطفی و جنسی متعددی خارج از روابط زناشویی داشته باشد
- دیگری خودارضایی های متعدد!
- خودارضایی های متعدد همراه با تماشای عکس ها و فیلم هایی با محتوای جنسی
- داشتن افکار وسواسی جنسی نسبت به اطرافیان در محیط خانواده یا محیط اجتماع
- تخصیص مدت زمان معنی داری برای طرح ریزی روابط جنسی
- اختصاص مدت زمان زیادی به تماشای فیلم، عکس، مجلات و وبسایت هایی با محتوای جنسی
- داشتن گفتگوهای جنسی به صورت ویدیوئی یا صوتی با افراد دیگر در گروه های اینترنتی
- داشتن روابط متعدد خارج از روابط زناشویی
- ضعیف شدن روابط عاطفی با همسر
- داشتن روابط جنسی متعدد با همسر به خصوص روابط ناایمن
- پرداختن به رفتارهای جنسی متعدد که اغلب مغایر با ارزش ها و باورهای فردی است
- داشتن رفتارها و افکار وسواسی جنسی در مورد همسر/شریک اصلی (مانند میل به تماشای همسر هنگام استحمام و گاها اقدام به خودارضایی/ داشتن خشونت جنسی و رفتارهای پرخاشگرانه جنسی هنگام رابطه جنسی)
- وجود علائم انحرافات جنسی نظیر سادیسم، مازوخیسم، تماشاگری جنسی
و...

عمده علائمی هستند که هم در اختلال میل جنسی شدید دیده می شوند و هم در اعتیاد جنسی و البته برخی نیز وسواس جنسی.

 

زودانزالی نیز می تواند یکی از مهمترین علائم مشخصه اختلال میل جنسی بالا باشد. علل شیوع این اختلال هنوز به طور دقیق شناخته نشده اند ولی برخی از متخصصین معتقدند تغییرات شیمیایی و فیزیولوژیکی که باعث اختلال زوال عقل می شوند در ایجاد این مشکل دخیل هستند، با این حال عوامل روانشناختی این تبیین را پیچیده تر می کنند.
آسیب مغزی به لوب پیشانی/گیجگاهی که مسئول تنظیم لیبیدو است می تواند باعث افزایش رفتارهای پرخاشگرانه، تغییرات شخصیتی و رفتارهای نامناسب اجتماعی نظیر ابراز میل جنسی شدید باشد، تغییرات پیش از عادات ماهیانه در زنان و همچنین تغییرات هورمونی در دوران کودکی (عمدتا آندروژن) از جمله دلایل فیزیولوژیکی دیگر برای شکل گیری اختلال جنسی هستند. تغییراتی که اختلال مانیا در مغز ایجاد می کند، تاثیرات جانبی آگونیست های دوپامین با بروز رفتارهای این چنینی ارتباط دارند.

نوع درمان بستگی زیادی به نوع تشخیص متخصصین دارد، هرچند که باید عنوان کرد برای اختلالات و مشکلات نامبرده عمده درمان ها مشابه هستند، با این حال اولین حرکت بررسی مشکل و سپس تعیین نوع درمان است. بررسی سلامت روان فرد امری تعیین کننده در نوع درمان و اتخاذ رویکردهای درمانی برای فرد است، اما به طور کلی دارودرمانی (استفاده از داروهای ضدافسردگی، داروهای ضدآندروژن)، تلاش برای ثبات خلقیات چه به صورت دارودرمانی یارواندرمانی، دارودرمانی یا درمان های رفتاری برای علائم وسواس، روان درمانی انفرادی، زوج درمانی برای بهبود روابط عاطفی زوجین و در نهایت حمایت های خانوادگی و عاطفی می توانند در این زمینه کمک کننده باشند.

 


ليست صفحات
حلزون
تعداد صفحات : 11


مدل لباس مجلسینظرسنجي
    ورود به سايت

    پرچم کدوم بالاتر هست؟